Kun maris lisäsi mehevän omenapiirakan reseptin Kinuskileipomoonsa, havahduin huomaamaan, että Kinuskikissalta ei löydy yhtäkään peltipiirakan ohjetta. Pellillä valmistuu kerralla tarjottavaa isommallekin väkimäärälle. Puolet pienempänä annoksena valmistat tämän tavallisessa piirakkavuoassa. Jos pohdiskelet vuokien kokoja ja reseptien muokkaamista piirakkavuoasta uunipellille, niin vilkaisepa vuokien muunnostaulukkoa.
Tämän reseptin kanssa ei kastikkeita ja lisukkeita tarvita, vaan sen voi nostaa tarjolle sellaisenaan. Vaniljakastike löytyy piilosta pohjan ja omenaviipaleiden välistä.
Omenainen peltipiirakka
Muropohja:
300 g voita
2 dl sokeria
125 g vauvojen omenasosetta (tai 1 muna)
6 dl vehnäjauhoja
2 tl leivinjauhetta
2 tl vaniljasokeria
Täyte:
4 dl kevyt- tai täysmaitoa
2 ps (à 63 g) vaniljakastikejauhetta *)
7 isoa omenaa
sokeria
kanelia
*) suosituksena Blå Band, mutta Ekströms ei sisällä kananmunaa
Vatkaa voi ja sokeri vaahdoksi. Lisää hedelmäsose. Yhdistä jauhot, leivinjauhe ja vaniljasokeri keskenään. Sekoita jauhoseos taikinaan. Levitä taikina jauhoja apuna käyttäen pellille leivinpaperin päälle.
Valmista vaniljakastike sekoittamalla käsivispilällä maidon joukkoon vaniljakastikejauhe. Nosta jääkaappiin vähintään 10 minuutiksi. Kuori omenat, poista siemenkodat ja leikkaa viipaleiksi. Levitä pohjan päälle vaniljakastike ja omenaviipaleet. Ripottele pinnalle sokeria ja reilusti kanelia.
Paista 200 asteessa noin 30 minuuttia.
alski: olipa mahtavaa kuulla, että onnistui vegaanisena! 🙂 Hurjasti kiitoksia tarkoista tuotevinkeistä. Nyt on helppo ohjata kommenttiisi, jos joku toinenkin pähkäilee muunnosta.
Heips! Ajattelin tulla kertomaan onnistuneesta kokeilusta; tää piirakka on ehdoton lemppari omenapiirakoista, ja halusin saada tästä tehtyä vegaanisen version. Käytin siis vegaanista leivontamargariinia pohjaan, ja vaniljatäytteen tein kiehauttamalla Alpro Custard -soijavaniljakastiketta purkillisen ja pari ruokalusikallista maissitärkkelystä. Piirakka onnistui täydellisesti!
Iso kiitos Kinuskikissalle tästä ihanasta ohjeesta, muita omenapiirakoita ei ole pariin vuoteen tarvinnut tehdä!
Marjoriitta: toffeemoussea (tarkoittanet jotain kaupan valmisjauhetta?) en ole itse käyttänyt. Ei kuulosta aivan paistettavaksi tarkoitetulta tuotteelta, ehkä kokeilisin mieluummin kakun täytteenä?
Voisikohan tähän käyttää toffeemoussea tai olisiko jotain muuta ohjetta,mihin mousse kävisi?
nalamuru: hyvä pointti, kreemijauheella voisi tosiaan vaniljakastikkeen siinä tapauksessa korvata.
nalamuru
Jos laktoositonta ja munatonta tarvitsee niin eikö tähän kävisi vaniljakastike jauheen sijasta myös vaniljakreemi jauhe ainakin sallisen vaniljakreemissä tai Ruoveden herkun vaniliinikreemissä ei ole ainesosa selosteessa mainittu munaa kävin e koodit eviran sivuilla katsomassa niin en niissäkään huomannut viitteitä munasta vaikka eivät munattomiksi tuotteita erikseen mainitse. Minulla on ainakin hyvin onnistunut piirakat vanilja tai vaniliinikreemijauheesta tehtynä kun olen vaan laittanut 1 osa jauhetta ja kolme osaa vettä.
mari-johanna
Ok, eli blå bandilla mennään seuraavan kerran! Kiitos Kinuskikissalle! Itse tuolloin tosiaan ostin sen ekströmin kun s marketissa ei muuta ollut. Tarkistin hölmöyttäni tuoteselosteen vasta tarkemmin kotona. 🙂
Kiitos Mira! 🙂
Palaan vielä vaniljakastikejauheeseen eli näin oli, että eihän sitä laktoositon-mainintaa ollut. Ekströmin kastikkeen eduksi siis jää, että se ei sisällä kananmunaa. Ilmeisesti kastike kuitenkin levisi uunissa enemmän (viitaten mari-johannan kommenttiin), joten suosittelen Blå Bandia. Kirjaan tämän huomion jotenkin tuohon reseptiin.
Todella ihanan makuista piirakkaa tuli. Vaniljakastike teki hyvän saväyksen, sai vähän uutta tvistiä klassikko piirakkaan 🙂
Karkkimörkö: varmasti hyvinkin voi kreemijauhetta käyttää. Toki jotain pientä säätöä voi joutua tekemään maidon määrään.
SaaraAnna: hyvä idea tuo jauhojen vaihdos. Ei varmasti olisi pahitteeksi hieman karkeammasta ja kokojyväisemmästä jauhosta. Sokerin ripottelu perustuu lähinnä siihen, että omenoiden pinta ei kuivahda. Varsinaista makeutta sen ei tarvitse antaa. Hapan lajike sopii tähän hyvin. Kiitos palautteesta!
piper_38: maiskis vastasikin jo sinulle. Itse en ole noihin kastikkeisiin tuossa käytössä tutustunut.
mari-johanna: minulla oli käytössä Blå Band, se ehkä selittää eron. Olisinkin laittanut ohjeeseen pelkästään sen, mutta ajattelin että munattomuuden vuoksi tuo Ekströms on hyvä mainita. Kuvittelin sitä myös laktoosittomaksi. Muistanko ihan harhoja, että paketissa olisi sanottu, että maidon määrä on niin vähäinen, että luokitellaan laktoosittomaksi? Vai voiko noita kastikejauheita olla erilaisia? Täytyy huomenna kaupassa tsekata tämä. Palaan siis asiaan. 🙂
Karkkimörön herkut
Voiko tähän käyttää vaniljakastikejauheen tilalta vaniljakreemijauhetta?
Tämä oli oikein mukavaa vaihtelua omenasesongin kokeiluihin!
Seuraavan kerran kun teen tätä, aion vaihtaa osan vehnäjauhoista johonkin karkeampaan, vaikka ruisjauhoihin, jotta saisin hieman rouheutta piirakkaan. Käytin hapanta Antonovka -omenaa ja taisin muuten ripotella pintaan hieman liikaa sokeria. Mutta ihan makuasioitahan nämä aina ovat!
Muulla perheellä ei ollut mitään moitetta, hyvin maistui 🙂
Ne valmiit kastikkeet ei kestä paistamista, eli ei niitä voi käyttää.
Voiko piirakan tehdä myös valmiista vaniljakastikkeessa esimerkiksi flora tai vastaava? Ihana ohje menee kokeiluun tänään 🙂
mari-johanna
Eilen se tilaisuus tuli. Vanhimmalle pojalle tuli kaveri porukka iltaa istumaan. Mutta olipahan vekkuli piirakka: koska päälle tuli se vaniljakastike ja sen päälle omput niin eikös omenasiivut lähteneet uunissa liikkumaan. Pellin reunat olivat mielenkiintoisen näköiset uunista pois tulon jälkeen kun olivat ihan omena siivuissa ja kastike tahmassa. Teinkö jotain väärin, mene tiedä mutta nyt on piirakka syöty joten nuorison tuomio lienee ollut että hyvää oli,kelpasi! 🙂
Onneksi otin yhden palan piiloon, että saan kuvan galleriaan! 🙂
Mutta hei Kinuskikissa kun lupasit tuossa Ekström kastikkeen kohdalla laktoosittomuuden, niin onko markkinoilla kuinka monta Eksrtömin vaniljakastike jauhetta? Itse ostin omani s- marketista enkä sitten tarkistanut asiaa, mutta sitä valmistamaan alkaessani tajusin että ainakaan minulla ollut Ekström ei ollut laktoositon vaan ihan tavis maidosta tehty.
Onneksi pojan seurue sen kestää. Siispä noin niin kuin muille vinkiksi ja myös itselle tiedoksi sillä tästä tuli kyllä perheemme uusi suosikki sanoi esikoinen! 🙂
Viljattomaan voisi laittaa vehnäjauhojen tilalle gluteenitonta jauhoseosta. Omenalajiketta en muista, jotain suomalaista se oli.
Toivottavasti innostutte kokeilemaan myös tuota linkkaamaani mariksen ohjetta, sekin vaikuttaa niiiin herkulliselta!
mari-johanna: Työkavereille! 🙂 Omalle ja miehen työpaikalle! 🙂
mari-johanna
Voi ei, on vain yksi ongelma,kenelle näitä kaikkia herkkuja tekee? Itse ei voi kaikkea syödä ja nyt tekis tätäkin mieli jo kokeilla mutta Mariksen piirakkakin on vielä tekemättä…. 🙂
Siis näyttää ja kuulostaa aivan super hyvältä! 🙂
maris
Heippa! Minä tässä ihan havahduin, että puhutaankos täällä minusta. Että mitä pahaa sitä on tullut nyt tehtyä.
No ei vaiskaan. 😉
Kovin herkulliselta näyttää tämä sinunkin omppupiirakkasi! Ja kivasti erilainen kuin se leipomostani löytyvä. Siinä piirakassa kun rapean mureat taikinamöykyt löytyvät päältä ja tässä pohja on puolestaan ilmeisen murea. 🙂
Viljaton versio?
sojan kotikeittiö
varmastikin kestää pakastuksen. Ja tosiaan kiva saada peltiohje suoraan, on suurperheessäkin käyttöä tällaiselle ohjeelle!
Mitä omenalajiketta käytit?
Hei, voisiko tätä pakastaa? Jos tekis etukäteen varastoon 😊
Irzu
Kiitos ohjeesta! Tuli kuin tilauksesta tämä kun perjantaina ajattelin viedä porukalle töihin jotain tarjottavaa… Näyttää tosi hyvältä! ☺