Aijai, tämä Biscoff-ihanuus on roikkunut pitkään leivontalistallani, mutta hyvää kannattaa odottaa! Koska kakun teema tulee kekseistä, päätin toteuttaa sen KEKSIKKÄÄNÄ eli superkorkeana juustokakkuna, jossa on vuorotellen keksejä ja täytettä. Helpotin valmistamista tekemällä pohjankin pelkästä keksimurskasta, mutta toki sen tilalla voisi olla perinteinen voi-keksiseos. Täytteen lumoavan herkullinen maku tulee keksitahnasta, jossa on miellyttävä, paahdettu makuvivahde. Keksitahna on sellaisenaan jäykkää, mutta se muuttuu lämmitettäessä juoksevaksi ja taipuu näin myös drip-valumiin.


















Kinuskikissa: nyt luin ohjeen tarkemmin. Reseptin pieni vesimäärä käytetäänkin kuumana liivatteen liottamiseen, kun lehdet on ensin liotettu runsaassa vesimäärässä.
Huomasin kaupassa, että on olemassa sian- ja naudan nahasta tehtyä liivatetta. Onko niiden toimivuus samanlainen?
Mietin, toimiiko pelkästä Piltti-soseesta liivatteella tehty marjasosekerros? Vadelmat ovat aika kalliita. Tietysti erinäköinen kerros tulisi, mutta saisi marjasoseesta hieman raikkautta kakkuun.