Mieheni rakastaa raparperia yli kaiken. Ja vanhempieni pihassa on siitä kiitollinen iso vanha raparperi pensas että yhä näin heinäkuussa se tuottaa satoa kiitettävästi. Vielä tehtiin siis yksi piiras tälle kesälle.... :) Nyt siirrytään kyllä seuraavaksi mustikkaan! :)
Kuvan lähettänyt: mari-johanna
Onpa haikeaa! Näinkö se raparperiaika yhtäkkiä humpsahti ohi? Mutta kyllä näyttää joka tapauksessa houkuttelevalta tuo kesän viimeinen raparperipiiras. Näyttää tosi herkulliselta. Nuo komeat murut, niitä yritän aina kalastaa lautaselleni niin paljon kuin suinkin. Hmm, että vuosi on odoteltava! Siihen sitten tyytyminen, onneksi tulee yksi jos toinenkin maukas marja vuoroon kohta puoliin. Mutta vielä raparperille! 👍
Erikokoisten kakkujen riittävyys
Vinkkejä erityisruokavalioihin
Chocolate Chip Cookies
5656 tähteä
Maailman paras mutakakku
2826 tähteä
Mokkapalat
2566 tähteä
Brookies
1819 tähteä
Britakakku
1527 tähteä
Näin se on Emo,kun raparperi loppuu on jo mansikat vadelmat ja mustikat….
Nyt huomaan että pihamme uudet pienet tulokkaat musta ja punaviinimarja sekä karviainen,nekin antavat jo muutaman marjan sadon.Ne menevät toki suuhun sellaisenaan,niistä ei vielä piirakkaa saa.
Mutta sensijaan omeniakin näyttää tänä vuonna taas tulevan ihan kivasti…