Kinuskikissa Blogi  Reseptit VerkkokauppaYhteisöVideot Haku Kirjaudu
Kinuskikissa
 

Valkosuklaatahna...

Liittyy Kinuskikissan reseptiin Konvehtikakku paahdetulla voikreemillä

Tässä aika komia kakku valmiina monen epätoivon hetken jälkeen. Kuorrutus on värjätty valkosuklaatahna, joka jämähti tahnaksi, kun lisäsin vaniljakreemijauhetta lopulta. Nyt yön jälkeen reunatahna on mukavan notkean oloista, kun tasoittelin hiukan. Oli kyllä vaikeaa eilen iltasella, kun koko päivän odotin kuorrutteen jämähdystä sopivaksi. Onneksi keksin Vaniljakreemijauheen :) :)

Kuvan lähettänyt: pellavapaita

https://www.kinuskikissa.fi/wp-content/uploads/sini/IMG1316A.jpg

Kommentit (2)

pellavapaita
Kinuskileipomo pellavapaita
26.8.2019 10:33

soja; Kiitos; kyllä lopulta olin suht tyytyväinen, mutta kivinen oli tie, jota tasoitti kuitenkin kokemus ja kaikki se tieto, mitä täällä on mieleen tarttunut. Valkosuklaa ylipäätään on ollut taistelukumppani minulle usein. Tahnan muodossa se on mukava, kun vain varmistuu Kinuskikissalta nuo mittasuhteet vielä.
Pienestähän se on kiinni; tilkka kermaa liikaa suhteessa suklaan määrään tms. Ajan kanssa kyllä ainakin jähmetin seostani ja lisäsin suklaata yli ennalta arvellun määrän. Mutta kokemusta tuli ja kaikki on hyvin 🙂

soja
Kinuskileipomo soja
25.8.2019 21:15

hienosti olet onnistunut ja keksinyt matkavarrella monet konstit!! Wautsi!

Kinuskikissan kumppanit

https://www.kinuskikissa.fi/wp-content/uploads/sini/dansukker-logo2.jpghttps://www.kinuskikissa.fi/wp-content/uploads/sini/2023/02/valio-logo.jpghttps://www.kinuskikissa.fi/wp-content/uploads/sini/2023/02/bonne-maman-logo-kopio.jpghttps://www.kinuskikissa.fi/wp-content/uploads/sini/2025/01/fazer_logo.jpghttps://www.kinuskikissa.fi/wp-content/uploads/sini/2025/01/heirol_logo.jpg

Sosiaalinen media

Verkkokauppa