25.3.2015
pohja
6dl vehnäjauhoja
150g margariinia
0,5tl suolaa
vettä sen verran että taikinasta tulee pallo
täyte
0,5dl vehnäjauhoja
0,5dl sokeria
0,5dl fariinisokeria
1tl kanelia
1/4 tl suolaa
1/4 tl neilikkaa
500g omenoita
2rkl sitruunamehua
15g margariinia
Voiteluun muna
kuorrute
2,5dl vispikermaa
2dl lemon curdia
Nypi jauhot, suola ja margariini kulhossa ja lisää vettä ihan vähän kerrallaan, kunnes taikinasta saa muotoiltua tasaisen kiinteän pallon. Laita jääkaappiin täytteen teon ajaksi.
Kuori ja pilko omenat. Sekoita täyteainekset keskenään.
Ota noin 1/3 taikinasta syrjään ja painele muu osa taikinasta noin yhdeksään muffinssipellin koloon. Laita päälle täytettä ja lopusta taikinasta kansi. Tee kanteen viiltoja, voitele munalla ja paista 250C 10min. Tiputa uunin lämpö 200C ja paista vielä noin tunti.
Vatkaa kerma ja sekoita lemon curd siihen. Pursota tai lusikoi omenapiiraiden päälle ja koristele leivokset.
Erikokoisten kakkujen riittävyys
Vinkkejä erityisruokavalioihin
Chocolate Chip Cookies
5632 tähteä
Maailman paras mutakakku
2811 tähteä
Mokkapalat
2550 tähteä
Brookies
1815 tähteä
Britakakku
1519 tähteä
Komea leivos tuo kuvassa. 🙂 Taidan tehdä näitä ainakin syksyllä. Meidän puihin tulee tosi paljon omenoita. Omppupiirakka kupit on aika hauska ajatus. 🙂