4.10.2016
Annos pullataikinaa
Puustit:
Maapähkinävoita (itse käytin Vita D’or-merkkistä, Lidlistä saatavaa maapähkinävoita)
Fariinisokeria
Kanelia
Jaa pullataikina kahteen osaan. Kaulitse toisesta puolikkaasta ohut levy. Levitä levyn pinnalle maapähkinävoi, fariinisokeri ja kaneli.
Kääri levy rullalle ja leikkaa rullasta kolmion muotoisia paloja. Nosta kolmion kärki ylös ja paina kärki keskelle kahdella etusormella.
Pullat:
3 rkl Maapähkinävoita
3 rkl Fariinisokeria
Sekoita maapähkinävoi ja fariinisokeri. Pyörittele toisesta taikinan puolikkaasta pikkupullia. Paina sormella kekelle pieni kolo, johon laitat seosta.
Kohota sekä puusteja että pullia hetki ennen uuniin laittoa. Voitele pullat kananmunalla.
Paista 200°C uunissa 8-15 minuuttia uunista riippuen.
Erikokoisten kakkujen riittävyys
Vinkkejä erityisruokavalioihin
Chocolate Chip Cookies
5632 tähteä
Maailman paras mutakakku
2811 tähteä
Mokkapalat
2550 tähteä
Brookies
1815 tähteä
Britakakku
1519 tähteä
No täällä ilmoittautuu sitten toinenkin, joka ”kannustaa” pullia kohoamaan. 🙂 Samaa taipumusta on nimittäin itsellänikin. Kun uunin suuluukku napsahtaa kiinni, niin samalla hetkellä alkaa tuskailu ja puhina ja kannustus: ”kohoaako, ei kohoa, kohoais nyt! ” Ja jos näyttää, ettei pullat sun muut ymmärrä kohota tai käyttäytyä muuten toivotulla tavalla niin muutama tuima tuijotus perään. Huoh! Niin kuin se nyt jotain auttaisi. Tai hmmm… Sinulla on kyllä niin onnistuneen näköisiä pullia, että ehkä se auttaa. Sinun pieni poikanen osaa vaan ilmeisesti kannustaa paremmin kuin minä. 🙂
Ikävältä kyllä kuulostaa tuo sairaalareissu pullataikinen takia. 🙁 Ei sitä aina hoksaakaan, että periaatteessa mukavissa asioissa ja touhuissa saattaa vaara piileä.
Juu, tutustun ehdottomasti tuohon maapähkinävoihin. Olit juuri kivan oloisen kreemiohjeenkin sille julkaissut. 🙂