16.11.2017
Kakkupohja
75g voita
4 1/2 dl vehnäjauhoja
1 1/2 dl kaakaojauhetta
1 1/2 tl leivinjauhetta
1 1/2 tl ruokasoodaa
3 1/2 dl sokeria
2tl vaniljasokeria
2 kananmunaa
2 1/4 dl maitoa
1 1/2 dl kuumaa espressoa tai vahvaa kahvia
Täyte
200g tummaa suklaata
300g huoneenlämpöistä voita
3 1/2 dl tomusokeria
1 1/2 dl kaakaojauhetta
1 tl vaniljatahnaa tai vanilja- aromia
4 rkl kuohukermaa
Kostutus
Maitoa + vaniljaa
Lisäksi
Väliin 6kpl Ferrero Rochereita
Koristeluun Ferrero Rochereita ja pähkinärouhetta
Kuumenna uuni 175 asteeseen. Voitele tai vuoraa leivinpaperilla kaksi 15cm kakkuvuokaa.
Sulata voi ja anna sen jäähtyä. Siivilöi kulhoon kaikki kuivat aineet paitsi sokeri. Lisää loput aineet ja vatkaa taikina sileäksi. Jaa taikina vuokiin ja paista noin 30min.
Kuorrutetta varten sulata suklaa ja anna jäähtyä. Vatkaa voi vaaleaksi ja kuohkeaksi. Lisää joukkoon vähitellen tomusokeri ja kaakaojauhe. Sekoita joukkoon sulatettu suklaa ja vanilja. Lisää kerma vähitellen ja vatkaa seosta muutama minuutti kunnes sileää.
Rouhi 6kpl Ferrero Rochereita. Leikkaa kakkupohjat puoliksi.
Kokoa kakku! Kostuta kakkupohjat vaniljamaidolla, laita väliin kuorrutetta ja rouhittuja Ferrero Rochereita. Koristele Ferreroilla ja pähkinärouheella.
Erikokoisten kakkujen riittävyys
Vinkkejä erityisruokavalioihin
Chocolate Chip Cookies
5616 tähteä
Maailman paras mutakakku
2815 tähteä
Mokkapalat
2550 tähteä
Brookies
1815 tähteä
Britakakku
1519 tähteä
Kiitos kinuskiemo!😄 jep, tässä kaksi kakkupohjaa puoliksi, eli neljä kerrosta. Korkeutta on sen verran, että riittää 10-15hlö ☺