
Hellejakson päätteeksi uskalsi jo uuniakin käyttää! Herkutettelimme punaherukka-ansalla, johon vaniljarahkan sijaan käytin rasvatonta maitorahkaa, turkkilaista jogurttia (10%) ja vanilliinisokeria.
Kuvan lähettänyt: Tuula Räty

Wau, mitkä värit kuvassa! Tummaa taustaa vasten punaisen ja vaalean värinen kakku ihan hyppää luoksesi!
Ja kakkupala on niin herkullisen näköinen tuossa kauniilla lautasella, että sitä olis melkein pakko päästä maistamaan!! 🙂
Mainitset nuo uunin käytön ja loppuneet helteet…. minä täällä jo ainakin kävin ihan tulisilla hiilillä kun olisi vähän tehnyt mieli jotain tehdä, mutta ei todellakaan huvittanut uunia päälle laittaa. Eli siis kotileipureiden painajainen… 🙂 vaikkakin muuten niin ihana kesä!
Jossain vaiheessa sitten oli pakko tehdä pari kakkupohjaa ja olihan tuo aika hirveää niillä keleillä! 🙂
Erikokoisten kakkujen riittävyys
Vinkkejä erityisruokavalioihin
Chocolate Chip Cookies
5704 tähteä
Maailman paras mutakakku
2847 tähteä
Mokkapalat
2592 tähteä
Brookies
1876 tähteä
Britakakku
1539 tähteä
Oletpa saanut punaherukat nätisti maukkaaseen ”ansaan”! Annospalasta näkee, että piirakka on onnistunut täydellisesti. Hyvä rakenne ja kauniit selkeät kerrokset tekevät annospalasta upean leivoksen. 👍
Ja koko asetelma kaunis.
Kaikki Kinuskikissan ”ansat” ovat minun lemppareitani. Teen niitä vähän vuoron perään sen mukaan, mikä marja/hedelmä milloinkin on sesonkituote. Kaikissa makeus ja kirpeys ovat mielestäni hyvässä tasapainossa.