Pitihän synttärijuhlissa olla suolaisen voileipäkakun lisäksi olla myös makeakin kakku, joten päätin tehdä perinteisen mansikkakakun, joka Etelä-Amerikassa ei kuitenkaan ole perinteinen, vaan jopa eksoottinen. Kakku sai huikeat kehut ja menekki oli sen mukainen. Kiitos hyvästä ohjeesta, Kinuskikissa!
Kuvan lähettänyt: Aamuriemu
Nam ja maiskis! 🙂
Teidän elämää siellä kaukana on kyllä aivan ihanaa seurata näin kakku kuvien välityksellä. Tulisuuteen tottunut poika haluaa tulisen kakun, sen hän saa ja kaveriksi sitten supisuomalainen mansikkakakku. Meille niin tuikitavallinen mutta todentotta, siellä mansikkakakku edustaa varmasti eksotiikkaa!
Iloiset synttäri onnittelut nuorelle miehen alulle! 🙂
Erikokoisten kakkujen riittävyys
Vinkkejä erityisruokavalioihin
Chocolate Chip Cookies
5683 tähteä
Maailman paras mutakakku
2833 tähteä
Mokkapalat
2576 tähteä
Brookies
1847 tähteä
Britakakku
1539 tähteä
Kiitos mari-johanna! Kakun raikkautta kehuttiin paljon, koska täkäläisistä se puuttuu. Kerman herkullista makua myös ihmetellään kakuissani toistuvasti, kun laitan siihen vaniljasokeria, joka on täällä tuntematon käsite. Minusta oli nostalgista syödä tätä mansikkakakkua, koska olen viimeksi syönyt mansikkakakkua joskus Suomessa asuessani!