Luit oikein – keskellä oleva sana ei ollut kirjoitusvirhe, vaan kyseessä on leikkisä nimiväännös. Tein klassisista Chocolate Chip Cookieista proteiinipitoisen version, jonka makumaailmaa hallitsevat suklaiset sattumat. Raaka-aineiden määräävin tekijä on kikherneet, sillä nämä proteiini- ja rautapommit ovat astuneet jauhojen paikalle.
15 kappaletta
Taikina:
150 g pähkinöitä ja/tai manteleita
1 prk (valutettuna 265 g) kikherneitä
½ dl hunajaa tai agavesiirappia *)
2 rkl rypsiöljyä
2 tl vaniljauutetta
1 tl leivinjauhetta
(ruusu)suolaa
100 g tummaa suklaata nappeina tai rouheena *)
*) Jos haluat leipoa keksit vegaanisina, käytä agavesiirappia tai muuta makeuttajaa. Vegaanisiin kekseihin tarvitset maidotonta suklaata. Esimerkiksi Pirkan tummat suklaahiput ovat maidottomia. Löydät niitä leivontahyllystä.
Levitä pähkinät/mantelit pellille leivinpaperin päälle. Paahda 200 asteessa noin 10 minuuttia, kunnes pinta on muuttunut vaaleanruskeaksi.
Laita pähkinät tehosekoittimeen ja anna koneen käydä, kunnes seos tahnamaista. Lisää tehosekoittimeen valutetut kikherneet sekä muut aineet suklaata lukuun ottamatta. Sekoita taikinamaiseksi ja tasaiseksi. Kääntele lopuksi joukkoon rouhittu suklaa tai valmiit suklaanapit.
Ota taikinasta nokareita ja painele ne leivinpaperilla vuoratulle pellille noin sentin paksuisiksi kiekoiksi. Taikina ei juurikaan leviä uunissa. Halutessasi voit lisätä muutamia suklaanappeja taikinan pinnalle.
Paista 200 asteessa 10-13 minuuttia. Anna jäähtyä pellin päällä ennen tarjoilua.
Laura-Kaisa: juu, se vaatii kyllä kärsivällisyyttä! 🙂
Toisella kerralla maltoin vain pitää konetta päällä niin alkoikin tulla tahnamaista! Kauan siinä vain kesti, kun kone sylki kaikki reunoille😅
Mitähän olen tehnyt väärin, kun paahdetuista manteleistani (pähkinä-allergikkona käytän vain manteleita) ei tule tahnaa vaan jauhoa 🤔
Miia 👍😊
Taikinasta tuli paljon löysempää kuin Kinuskikissalla, mut maku oli hyvä.
elizium: mahtavaa kuulla! Kiitos! 🙂
Hyvin onnistui pienemmällä määrällä kikherneitä, lisäsin taikinaan noin desin kaurahiutaleita.
Ja keksit maistui hyvin lapsillekin!
elizium: kiitos mariksen etsivätaitojen – tuotevinkkaus osui ihan nappiin! 🙂
maris
elizium: en kyllä yhtään tiedä, minkä merkkisiä kikherneitä Kinuskikissa on käyttänyt. Sen verran kuitenkin tein salapoliisin työtä, että huomasin ainakin Bonduelle -merkkisen tuotteen sisältävän kikherneitä valutettuna tuon 265g: http://www.bonduelle.fi/product/kikherneet/. 🙂
Minkä merkkisiä kikherneitä tässä on käytetty? Kun en löytänyt kaupasta sellaista tölkkiä, jossa paino valutettuna olisi ollut tuo 265g…🤔
maris: kappas, ehkä olenkin sinun leipomossasi vastaavia nähnyt! Minulla ei tule maapähkinävoita niin paljon käytettyä, joten tein tahnan kaapista löytyvistä pähkinöistä. Mutta hyvä pitää mielessä tuokin vaihtoehto!
Hyvän Haltija 🙂
maris
Oi nämä on namia! Oikeita hyvän mielen herkkuja. 😋 Tämmöisiä vastaavanlaisia olen ainakin pari kertaa tehnyt itsekin. Tosin en ole jauhanut pähkinöitä tahnaksi itse, vaan käyttänyt valmista maapähkinävoita. Laiskan tytön versio se. 😄
Wau, kuulostaa erikoiselta taikinalta. Näitä pikkuleipiä on päästävä kokeilemaan.