14.10.2018
Pohja:
400 g kaurakeksejä
125 g voisulaa
Murskaa keksit ja sekoita voisulan kanssa. Painele leivinpaperilla vuorattuun irtoreunaiseen 20 cm halkaisijaltaan olevaan vuokaan. Painele reunat 2/3 osaa vuua renoille myös. Huom. Jos teet ilman leivinpaperia niin rasvaa valuu vuuan reunoilta uunin pohjalle! Joten kannattaa laittaa leivinpaperi sinne vuokaan. Paista 200 asteessa 10min ennen kuin laitat täytettä.
Täyte:
6 dl kuohukermaa
95 g sokeria
3 kananmunaa
2 munan keltuaista
400 g tummaa suklaata (60%)
Pilko suklaa. Kuumenna kerma ja sokeri kattilassa. Riko munien rakenne toisessa kulhossa. Kaada kuuma kerma-sokeriseos munien sekaan koko ajan vispaten. (käytin itse ihan käsivispilää, tässä ei tarvitse konetta) Lisää joukkoon pilkottu suklaa ja sekoita kunnes suklaa on sulanut. Kaada varovasti pohjan päälle ja paista uunissa 35-45min kunnes pinta on ottanut väriä kuten kuvassa näkyy ylhäällä.
Anna jäähtyä vuuassa rauhassa huoneenlämmössä, laita yöksi jääkaappiin. Koristele halutulla tavalla juuri ennen tarjoilua. Kannattaa antaa olla myös pari tuntia huoneen lämmössä ennen tarjoilua.
Kakku on erittäin suklainen ja ihana. Tarjoile appelsiinisiirapin ja vanhanajanvaniljajäätelön kera!
Appelsiinisiirappi:
1,5 dl sokeria
2 isoa ja mehukasta appelsiinia
Laita puristettu mehu ja sokeri kattilaan. Keitä 30min. Siirappu saostuu jäähtyessään.
Tässä vielä kuvaa kakusta leikattuna.
dav
Siinä näkyy myös appelsiinisiirappi mikä käy myös jäätelön ja blinien kanssa sellaisenaan. 😍
Erikokoisten kakkujen riittävyys
Vinkkejä erityisruokavalioihin
Chocolate Chip Cookies
5632 tähteä
Maailman paras mutakakku
2811 tähteä
Mokkapalat
2550 tähteä
Brookies
1815 tähteä
Britakakku
1519 tähteä
Kiitos. Ja on ainakin fazerinan ystäville varmasti herkkua🙋