Isun bebe-leivokset

16.01.2011 21:53

bebet1bebet2bebet3bebet4

Aloitan vuoden 2011 makeiden leivonnaisten sarjan itselleni todella merkityksellisellä reseptillä. Joulukuun ajan saitte äänestää, minkä leivosohjeen toteuttaisin vuoden alkajaisiksi. Muitakin noista vaihtoehdoista olisi ollut kiva ryhtyä toteuttamaan, mutta olin salaa hyvilläni, että äänestyksen voitti juuri bebe-leivokset. Bebet ovat siis pieniä, sieviä leivoksia, joissa on murotaikinapohja, voikreemitäyte ja sokerikuorrutus. Enpä olisi kuitenkaan arvannut, miten tärkeän löydön äärelle tämä äänestysvoitto minut johdatti.

Silloin tällöin olen maininnut omista leivonta- ja ruoanlaittoesikuvistani, omista isoäideistäni. Pohjanmaan mummo, härmäläisittäin “isu”, laittoi ihania ruokia, mutta hän oli myös kova leipomaan. Kahvipöydän äärelle istuttiin useamman kerran päivässä. Jo aamupalan jälkeisellä kahvihetkellä oli tarjolla kakkua, pullaa, pikkuleipiä… ja usein myös bebe-leivoksia! Koska itse asuimme Helsingissä, pääsi “isulassa” käymään harvoin ja lähdön hetki oli haikea. Isu arvasi, mikä helpottaa matkalaisten ikävää. Kun kotona kaivettiin esiin voipaperiin käärityt bebet, oli mieli heti keveämpi.

Isu on ollut taivaassa kymmenisen vuotta… ja tämä klassinen bebe-ohje tuntui kadonneen jäljettömiin. Pientä rimakauhua tuntien aloin siis miettiä, miten pääsisin lähellekään tuota makumuistoa. Yritin epätoivoisesti muistella, miltä isun bebet maistuivat, millainen rakenne ja koostumus oli… Kuvittelin, että kaikki kivet oli käännetty jo ajat sitten reseptin löytymiseksi, mutta sitten sainkin soiton, että kummitätini oli löytänyt tuon kaivatun ohjeen!

Jännittyneiden tunteiden vallassa ryhdyin leipomaan legendaarista ohjetta seuraten. Lopputuloksen näette tässä.

Näiden bebe-leivosten syöminen 15 vuoden jälkeen oli herkistävä hetki. Varmaankaan lopputulos ei ollut läheskään isun tekemien bebejen luokkaa, hänellä kun oli oma, erityinen taika hyppysissään. Mutta on kunnia yrittää seurata hänen jalanjälkiään. Totesin leivoksia valmistaessani, että niiden kanssa vierähti pitkä tovi. Olin aika puhki, kun operaatio oli ohitse. Ihmettelen, miten isu jaksoi yli 80-vuotiaana paneutua näin työläiden leipomusten tekemiseen. Sen täytyi olla rakkautta meitä läheisiä kohtaan.

Sitten vielä vähän tarkennuksia itse ohjeeseen. Huomasin, että taikinan saa painella aika ohueksi vuoan pohjalle ja alakulmiin, jotta kuppimainen muoto säilyy, kun taikina uunissa kohoaa. Kannattaa tehdä yksi koekappale, jos on epävarma taikinan määrästä. Minä löysin leivosvuoat Stockmannilta, mutta alumiinisia/paperisia leivosvuokiakin olen nähnyt käytettävän. Teräsvuokien kanssa voitelusta tulee yksi lisävaihe (tein yhden paistokokeilun ilman voitelua, mutta pohjaa oli huomattavasti vaikeampi irrottaa). Tässä kohtaa suihkemainen vuokaspray oli todella kätevä.

Arvaan, että isu teki bebet aitoon voihin. Itse tein kompromissin: voita käytin täytteessä, jossa uskon eron maistuvan selvimmin margariiniin nähden. Murotaikinaan sen sijaan käytin margariinia.

Bebejä tekee lähes samalla vaivalla isommankin satsin ja ne ovat omiaan pakastettaviksi. Pakkasesta leivoksia kelpaa ottaa omaan “luksus-hetkeen” tai rakkaiden ihmisten hemmotteluun.

Ingressikuva
35-40 kappaletta

Pohja:

200 g voita tai margariinia
1 ½ dl sokeria
1 kananmuna
4 ½ dl vehnäjauhoja

Täyte:
3 ½ rkl sokeria
4 tl perunajauhoja
1 ¾ dl kuohukermaa
2 keltuaista
175 g voita
2 tl vaniljasokeria

Kuorrute:

4 dl tomusokeria
3 ½ – 4 rkl vettä
punaista elintarvikeväriä
nonparelleja



Vatkaa voi ja sokeri vaahdoksi. Sekoita vatkaimella joukkoon kananmuna ja lopuksi jauhot n. 1 dl kerrallaan. Voitele leivosvuoat. Muotoile taikinasta tasainen pallo ja painele se vuoan pohjalle ja reunoille.

Laita vuoat pellille ja paista 175 asteessa n. 10 minuuttia, kunnes reunat ovat saaneet kevyesti väriä.

Anna leivosten jäähtyä vuoissaan hetken aikaa. Älä kuitenkaan jäähdytä kylmäksi asti, silloin pohja murtuu helpommin, kun irrotat sitä vuoasta. Kannattaa painaa vuoan yläreunoja kevyesti sisäänpäin. Näin pohja irtoaa paikoiltaan. Tarvittaessa voi hieman auttaa työntämällä yhdeltä reunalta cocktail-tikun pohjan ja vuoan väliin.

Sekoita kattilassa keskenään sokeri ja perunajauhot. Lisää kuohukerma ja keltuaiset. Kuumenna vispilällä sekoitellen, kunnes kiisseli pulpahtaa. Anna jäähtyä.

Vatkaa voi vaahdoksi. Lisää vaahtoon vaniljasokeri ja kiisseli. Vatkaa tasaiseksi.

Laita kukkurallinen teelusikallinen täytettä taikinakupin pohjalle ja levitä tasaiseksi. Nosta leivokset jääkaappiin, kunnes kreemitäytteen pinta on jähmettynyt.

Sekoita tomusokeri ja vesi tasaiseksi seokseksi. Värjää kuorrute elintarvikevärillä vaaleanpunaiseksi.

Levitä kuorrutetta lusikalla tasaiseksi kerrokseksi täytteen päälle. Ripottele pinnalle nonparelleja.

Säilytä bebe-leivokset jääkaapissa. Ne sopivat hyvin myös pakastettaviksi.

Kirjoita kommentti

Tassuttele sisään kommentoidaksesi.

Kommentit (121)

  1. Ja täytyy vielä sanoa, että olen ostanut vuokia Hollannista mutta löysin myös Stockmannilta leivontatarvikkeista halpoja, hyviä  ruotsalaisia metallisia vuokia.

  2. Näitä tein äitienpäiväksi, ja tuli hyviä! Kuorrutteen tein mansikanmakuisesta vaaleanpunaisesta tomusokerista, ja tuli maukasta. Ensi kerralla voin vähentää kyllä sokerin määrää täytteessä niin pystyn syömään kokonaisen kerralla ;P

  3. Kinuskiemo: Ha haa, kiitos paljon => huomenna lähden etsimään! :D

  4. ANILE:
    Kinuskissan vuokatietojen (yllä 3. kappale lopusta) lisäksi löytyy useita vuokavinkkejä ja kokemuksia niistä, kun lukee alla olevia kommentteja. Pikaisella lukaisulla osui silmiini ostopaikkoja, kuten Prisma, Citymarket, Tarjoustalo. Osa vuoista on kertakäyttöisiä paperivuokia, osa uudelleen käytettäviä (metalli/silikoni). Luulisin, että tänä päivänä useiden ruokakauppojenkin valikoimissa on jonkinlaisia leivosvuokia. Toivottavasti bebejen leivominen ei kaadu vuokapulaan! Onnea etsintään. :-)

  5. Oij, onpa nättejä. Haluaisin varmasti tehdä tuollaisija “kakkusija”, mutta mistä noita vuokija/muotteja  saa? Onko ne kertakäyttöisiä vai…..
    (: 

  6. KINUSKIEMO: Kiitos

  7. KINUSKIEMO: Kiitos

  8. ANILE:
    Ohjeen johdannossa yläpuolella on tietoa vuoista, 3. kappale lopusta.
    Kommenteista löytyy myös vuokakokemuksia.

  9. MItä vuokia tossa käytetään? Metalllisia…

  10. MItä vuokia tossa käytetään? Metalllisia…

  11. MAISSU:
    Kommenttisi ilahdutti  tosi paljon. :-)   Bebe-prosessin kuvaus oli niin kotileipojaa kannustava ja valmistukseen oikealla tavalla neuvova.  Juuri noin pitäisi näiden leivosten kanssa toimia. Näitähän ei voi vain leipaista iltapäiväkahville, kun idea jostain suuhun sopivasta herkusta on äkkiä mieleen juolahtanut. Näitä valmistetaan herkkutarjottavaksi, jolloin aikaa ja vaivaa ei lasketa. Eikä herkutellessa lasketa myöskään kaloreita.

    Vielä tuosta hienoudesta. Itse olen ollut aikanaan paikalla, kun reseptin äiti, Pohjanmaan isu, rustasi vuokia bebeilleen. Hänellä ei ollut kaupan vuokia ensinkään. Hän askarteli vuoat alumiinifoliosta, joskus muistaakseni jopa leivinpaperista,  taitellen ja väännellen. Jokaisesta tuli vähän erilainen, erinäköinen ja –kokoinen. Mutta tarjolla bebet näyttivät silloin yhtä kauniilta kuin Kinuskikissan bebet  tuossa yläpuolella. Eikä kukaan hoksannut silloin vuokia ihmetellä.

    Tulkaa Kinuskit ottamaan hyvät neuvot työjärjestykseen bebejä valmistaessanne. Säilyy keittiössä positiivinen fiilis, jota tuleva herkuttelu sitten vain parantaa.
    Neuvot löytyvät tuosta alta Maissun kommentista.  :-)

  12. Moi! Olen nyt kaksi kertaa tehnyt Bebe-leivoksia juhliin (niillä äidin vanhoilla leivosvuoilla), ja niitä on todella mukavaa väkertää. Lopputulos ei ole yhtä hieno ja siisti kuin Kinuskikissalla, mutta ihan tyydyttävä. Vielä taikinakupin paksuutta pitäisi saada ohennettua, pelkään, että paistuttuaan murenevat ja siksi laitan taikinaa liikaa muotteihin. Täyte on sopivaa koostumukseltaan ja vaikka kaloreita niissä on, leivokset ovat sopivan pikkuisia pieneen herkutteluun. Pakastuksen ovat kestäneet täysin. Aikaa niiden tekemiseen saa varata hieman ja kärsivällisyyttä, mutta työvaiheita ei ole pakko tehdä peräkkäin, taikinakupit voi odottaa täytteen valmistumista jonkin aikaa, ja viimeistelyn eli kuorrutteenkin voi laittaa sitten rauhassa kun tiskit on tiskattu, pöytä puhdas ja aikaa keskittyä koristeluun. Oli ihanaa kun Kinuskikissa jakoi kanssamme tämänkin ohjeen. Olet tuottanut meille kotileipojille (sekä vieraillemme) paljon iloa ja hyvää mieltä, kiitokset siitä!

  13. Rossu: kiitos kaunis kommentistasi ja lämmin tervetulotoivotus Kinuskien joukkoon! :)

    Isosti kiitoksia myös anskulle ja kaikille muillekin aikaisemmille kommentoijille!

  14. Heippa! Oli ihan pakko kirjautua tänne että pääsen kommentoimaan! tein bebe leivoksia ensimmäisen kerran yhteishyvä lehden mukaan, ja niistä tuli tosi äklömakeita ja meinasin jo luovuttaa mutta sitten löysin sinun sivusi ja tämän ohjeen ja tein niitä eilen, tänään kuorrutin ja varovasti kahvinkera maistoin äsken yhden ja siis, TAIVAALLISIA!! :) 20kpl pakastimessa odottamassa pojan 6-juhlia ja muutama tietty jääkaapissa, suurkiitos että olet olemassa ja että jaat ohjeesi kaikkien meidän kanssa:))

  15. Juuri sain jääkaappiin laitettua satsin bebe:itä. Resepti on helppo ja toimiva :-) : Ainoa asia joka reseptissä hirvittää on tuo täytteen voimäärä. Tein pienemmän annoksen ja minusta täytteeseen tuli silti liikaa voin makua (toisaalta täytehän on voikreemi :-) ). Seuraavalla kerralla vähennän täytteestä voita hieman. Tein pohjat  öljyttyyn silikoni-muffari vuokaan ja sain suht hyvin irtoamaan, paremmin vielä saisi pohjat irti jos esipaistaisi ne herneiden kanssa, niistä tulisi hieman napakampia siten. Herkkua  silti ovat :-)

  16. DALLAS:
    Vertailu ei nyt onnistu, koska Antellin bebejä en tunne, mutta kuorrute on samalla tavalla pehmeää kuin yleensä leivoksissa, joita bebeiksi kutsutaan.

    CHICK:
    Olisikin kiinnostavaa kuulla, millaisia pohjista gluteenittomilla jauhoilla tuli. Hauraampia kuitenkin, luulisin, kuin tavallisilla vehnäjauhoilla. Työvaiheiden jaksottaminen onnistuu toki. Pohjat  pystyvät kyllä odottelemaan seuraavana päivänä ilmestyvää täytettä huoneenlämmössäkin. :-)

    MILLA:
    Hyvä sinä, täydet pisteet ekakertalaiselle täältä kinuskikeittiöstä.
    Osuitpa onnekkaasti alelaarin äärelle. Käytännöllinen löytösi nopeuttaa ja helpottaa paistoprosessia. Ja hammastikuista on moneksi! :-)

  17. jääkö tuo kuorrute pehmeäksi niinku Antellin bebeissä vai kovettuuko se? 

  18. Hei!
    Ajattelin vihdoin toteuttaa pitkään mielessä pyörineen ajatuksen ja kokeilla näitä ihania leivoksia. Mitäpäs luulet,kun osa maistelijoista tarvitsee gluteenittoman version,että kuinka nuo pohjat mahtavat onnistua gluteenittomilla jauhoilla? Tuleeko mahdollisesti hiukan hauraampia kuin normijauhoista?
    Entäpä,jos hiukan hajautan työvaiheita ja teen nuo pohjat jo edellisenä päivänä ja täytän seuraavana,että säilyvätkö nuo täyttämättöminä ihan huoneenlämmössä?

  19. Hei
    Kiitokset aivan ihanasta ohjeesta ja muutenkin aivan ihanasta sivustosta! 

    Tänään leivoin elämäni ensimmäiset bebet ja todella hyviä olivat.  Hiukan muokkasin ohjettasi, tein tupla täytteen ja käytin vanilijasokerin sijasta vanilijatankoa.

    Itse löysin eilen tarjoustalosta alelaarista oikein loistavan leivosvuuan näihin herkkuihin. Oliskohan merkki ollut primavera tai jotain sinne päin. En voidellut vuokaa ollenkaan ja hienosti pohjat irtosivat, hammastikulla hiukan avitin.

  20. FELIZ:
    Ymmärsit oikein. Täysin valmiiden leivosten pakastaminen on kokeiltu useampaan kertaan onnistuneesti. Ei tarvitse jättää viime tippaan. :-)

  21. Ymmärsinkö oikein, että näitä voi pakastaa ihan täytteineen kaikkineen? Oooooh, en malta odottaa että pääsen kokeilemaan!

  22. ihanan näkösiä<33 ja maistuukin varmaan hyvältä!!

  23. Tein näitä Brunon Italian leivosvuokiin. Hyvin onnistui, sillä vuoka on tarpeeksi jämäkkää pahvia, ja taikina lähtee hyvin pois koska pinta on valmiiksi jo liukas.
    Ja noita vuokiahan saa ihan Prismoista/Citymarketeista jne.

  24. MASALIISA:
    Ainakin leivontatarvikeliikkeissä myydään  leivosvuokia. Kinuskikissa kertoi kommentoijille ostaneensa nuo sievät piparkakkureunaiset vuoat Stockmannilta. Vanhimpia kommentteja lukaisin ja siellä tuli esiin mm. paperisia vuokia, jotka oli laitettu muffinssipellin koloihin tukea saamaan. Voisit löytää lisää vaihtoehtoja lukemalla tämän ohjeen vanhimpia kommentteja.

     

    ELLSA:
    Vihreä väri on ihan hyvä myös, raikas ja piristävä. :-)

     

    AMPIAINEN87:
    Pieni lisäbonus makuun tulee siitä, ettei maksa maltaita! :-)

  25. Minkäköhän laisiin vuokiin nuo pohjat pitäisi laittaa kun ne paistetaan?
     

  26. Ihanan näköisiä, mulle tuli ainut ero siinä että pistin vihreää elintarvikeväriä koska kauppaan en jaksanut lähteä :) Tuli hyviä, kiitos reseptistä (taas kerran….). Se on totta, että nytpä ei tarvitse maksaa paljoa että saa hyviä bebejä tehtyä (=

  27. Ihana ohje! Bebet onnistui paremmin kuin luulin, nytpä ei enää tarvitse ostaa niitä leipomosta kalliiseen 3e kappalehintaan kun osaa itse tehdä aivan yhtä hyviä ! :)

  28. EMILIE: :-)

    SATUNNAINEN LEIPURI:
    Kyllä sinun varmaan täytyy! :-)   Härmä tai Lapua, ne ovat Pohjanmaata molemmat, mitä suurimmassa määrin. Kaksi isua sinulla! Veikkaan, että kyllä sinä Isun bebe-leivoksia jonain kauniina päivänä lapualaiselle isullesi tarjoat.  :-)

  29. Tuli ihan mielettömän hyviä ja söpöjä!

  30. Voih, pitäisiköhän kokeilla tehdä näitä joku päivä, niin herkullisilta näyttävät :)
    Täytyy vielä mainita, että yllätyin lukiessani tarinan pohjalaisesta isustasi. Minun viimeinen elossa leva isovanhempi on myös isu :) Isäni äiti. Olen ehkä kerran kuullut puhuttavan jostain toisesta isusta, mutten tiennyt sanan olevan periään härmäläinen. Minun isu on kyllä syntyjäänkin lapualainen, mutta vaarini oli kyllä kotoisin Härmästä. Näin opitaan vähän muutakin tässä leipomisen ohella! :)

  31. MOKKA:
    No, voi! Mutta hyvin onnistuit kuitenkin välttämään vaikeammat kohdat aina loppumetreille asti. :-) Kuorrutteen sulaminen ei ole tuttu ilmiö tähän mennessä. Leivoksen päälle nätisti jähmettynyt kuorrutus tapaa pysyä kuosissaan ja kulkea suuhun kimpassa täytteen ja pohjan kanssa. Eipä sinua paljon auta, että olen neuvoton! :-(

    _EMMIX:
    Jos joku vielä epäilee, ettei suomenkieli ole vaikeaa, niin tulkoonpa tälle sivulle toteamaan! Sinä sen nyt todistit! :-) Pulpahtaminen tarkoittaa kiehahtamista, kerran, pari pintaan asti nousevaa kiehumiskuplaa. Tuon pulpahtamisen jälkeen olisi kattila ollut otettava liedeltä.
    Pohjan paksuuden voit itse säätää painelemalla taikinan niin ohueksi tai paksuksi kuin haluat. Uunissa taikina jonkin verran paksuuntuu, se on huomioitava. Koepaisos kannattaa tehdä, kuten ohjeessa neuvotaan. Kuvissa yllä voit verrata leivoksia raakoina ja paistettuina.

  32. Heippa! Minäkin tein aivan sponttaanisti bebejä, kun sattui kaikki tarvittava olemaan kotona:) Ja ihan hyviä niistä tuli, muffinssivuokiin tein. Kuorrute näyttää aivan täydelliseltä, mutta sitten kun haukkaa ekan kerran se ikään kuin lähtee sulamaan ja valumaan. Mikä meni pieleen? Liian paljon vettäkö? Eikö sen kuorrutteen kuuluisi kuitenkin pysyä ihan paikallaan?

  33. Tein näitä muutama päivä sitten, mutta en tajunnut että mitä tarkoittaa tuossa täytteessä tuo “pulpahtaminen,” joten siinä sitten odottelin ja se alkoi pikkuhiljaa muuttua se täyte ruskeaksi.. :) Paloi sitten vähän pohjaan, ihan hyvää muuten! :) Miten tuosta pohjasta muuten saisi ohuemman? Kun yritin tehdä tosi ohuen pohjan mutta aina se paisusi sentin mittaiseksi.. Apua.. :)

  34.  

    PAULA_MARIA:
    Aivan nappivalinta juuri tyttären ensimmäisille syntymäpäiville.
    Onneksi olkoon!  :-)

  35. Ihana ohje! Tein näitä eilen ja tarjosin tänään tyttäremme 1-vuotis syntymäpäivillä ja MENESTYS!! Ihan mielettömän hyvän makuisia ja moni tiedusteli jo reseptiä :)


  36. JANNA:

    Olipa kiva kuulla! Hyvä sinä!  :-)

  37. Ihana ohje! Ajattelin toteutuksen olevan vaikea, mutta yllätyin helppoudesta. Muutamass akohdassa oli pientä kompastelua, mutta lopputulos miellytti jopa äärimmäisen nirsoa poikaystävääni. :D Taidan tehdä näitä uudemmankin kerran!

  38. kiitos! sulla on tosi hyviä ideoita! :)
    taidankin tehdä noita heti huomenna..

  39. TUOMARI:

    Kommenttien perusteella bebejä on tehty monenlaisiin vuokiin. Erityisten leivosvuokien lisäksi on käytetty muffinssivuokia, sekä silikonisia että pinnoitettuja. Tai paperisia leivosvuokia, jotka on asetettu muffinssivuoan koloihin saamaan tukea.  Jos mitään näistä ei ole nyt saatavilla, niin konsti, mihin itse ryhtyisin, olisi vuokien askartelu kaksin-, kolminkertaisesta alumiinifoliosta. Noiden kupposten sisään laittaisin bebet paperivuoissa, tai niiden puuttuessa ihan suoraan kupposeen. Hieman karumpi ulkonäkö olisi kiva kontrasti mainiolle maulle! Mitä tykkäät tuosta? :-)

  40. mitä voisin käyttää, kun meillä ei ole noita pikkuvuokia?

  41. Näköjään suuria tunteita herättävä leivos tämä bebé. :D Tässä siis vielä oma reseptini soppaan. ;)
    http://kakkupaivakirjat.blogspot.com/2011/02/bebe-kakku.html

  42. Tein näitä kahteen otteeseen, toisen erän gluteenittomana & laktoosittomana, molemmat onnistuivat varsin hyvin. Ehkä jauhojen määrä oli kohdallani alakanttiin, mutta ensi kerralla sitten eri tavalla. Kiitos kovasti ohjeesta! Pääsin bebe-leivosten kautta takaisin lapsuuden makuihin, se oli jotakin hienoa. Äitini tuskasteli vieressä kuunnellessani huokauksiani ja totesi välillä:  “Ei niitä nyt niin usein ollut tarjolla” (äiti ei ole leiponut kyseisiä leivonnaisia enää 70-luvun jälkeen).  :)

  43. FAMU:

    Nostan hattua!  :-)
    Uskon, että nyt yllätät ystäväsi herkuillasi ja sitten niitä kilvan maistelette. Ja että makuelämys on moninkertainen, kun valmistuksessa ei ole yhtään oikaistu.  :-)

  44. Saan lähipäivinä ison joukon ystäviä kylään.Gluteenittomia varten tein puoli annosta “Isun bebe-leivoksia” gluteenittomana vaihtoehtona.Puoleen annokseen laitoin  kokonaisen kananmunan ja Semperin hienoa jauhoseosta noin 2 1/2 dl.Ja voi mitä herkkuja sain taas aikaan.- Mitä tulee tuohon taikinan  levittämiseen vuokaan,niin täytyy sanoa,että en koe  vanhan ohjeen tapaan vuokaan taputtelua ollenkaan hankalana.Taidan olla vanhanaikainen ja tarkkakin ,kun  jokainen taikinapallukka kulkee ensin vaa án kautta eli 17 gr ja sitten vasta taputtelen sen vuokaan.:) :)

  45. Kinuskikissan resepti, sekä aineet että valmistus, on peräisin sieltä vuosikymmenien takaa, kuten tuolla johdannossa kerrotaan ja kommenteissa on tullut ilmi. Tämän reseptin myötä Kinuskikissa hyppäsi isoäitinsä rooliin ja valmisti bebet, kuten isu oli aikanaan paperille kirjoittanut ja Kinuskikissa pienenä tyttönä vielä ehti nähdä hänen tekevän.

    Me nykyleipurit voimme tyytyväisinä huomata, että kehitys on onneksi kehittynyt. Monet niksit ja keksinnöt nopeuttavat ja helpottavat tänä päivänä kiireisten leipojien työtä.
    Suklaapussin ja Kakkukoiran mainitsemat bebepohjat on yksi hyvä esimerkki.  Enää niitä ei tarvitse ajan kanssa ”askarrella”, tuokin työläs vaihe osataan oikaista. Hyvä me!  :-)

  46. Olen Kakkukoiran kanssa samaa mieltä, Kermaruusun sivuilla on kyllä paljon paremmat ja helpommat ohjeet murokuppien valmistamiseen. Vuokien voitelu on ihan turhaa jos on hyvä muromassan ohje. Pohjat lähtevät todella hyvin irti vuoista vaikka niitä ei voitele.

  47. CHILINDRINA:

    Kinuskikissan valmiin beben halkaisija on 6 cm. Kyllä siinä muutama suupala on popsittavaksi, jos ei nyt ihan ahmatti ole!  :-)

  48. Voisikos joku kertoa, että mikä tuollaisen normaalin bebe-vuoan halkaisija noin yleensä on? Ostin tuollaisia metallisia vuokia, mutta sitten kun luin kommentteja, niin puhuttiin suupalasta, mikä kuulostaa siltä että nuo meikäläisen vuoat on liian isoja…tai no, ei kai tuohon mitään pakkosääntöä ole, mutta olis kiva tietää, minkä kokoisia nämä yleensä on.:)

  49. Unohin sitten kertoa, että tein leivokset muffinssipellillä paperivuokiin, kun mulla ei ole leivosvuokia. Ehkä täytyy sellaiset hankkia…En irrottanut papereita, vaan laitoin sellaisenaan pakastimeen. Irrotan paperit sitten kun nostan leiokset pöytään.
    Todella isotöisiä ovat, mutta kannattaa tehdä kerralla vaikka enemmän. Vaan kun lopputulosta maistaa, niin huomaa, ettei työ mennyt hukkaan :)

  50. Kiitos ohjeesta! Tein nämä maidottomina. Voin korvasin maidottomalla Sunnuntai-margariinilla, kerman Keijun kaurakermalla. Maussa huomasi pienet puutteet voihin ja kermaan verrattuna, mutta menettelivät täysin ystävänpäiväleivoksiksi. Isojen lasten kanssa tehtiin yhdessä, joten pohjissa oli toivomisen varaa, jäivät paksuiksi, kun ei keretty paistamaan koekappaletta. Täytettä siis jäi yli, joten huomenna  tehdään vähän lisää pohjia ja tuoreita bebejä. Nam!