13.1.2015
Vuoden alussa leipomiseen voi hakea inspiraatiota kevyemmistä herkuista, sillä moni meistä on varmasti viettänyt viime viikot ihanien herkkujen ja notkuvien ruokapöytien ääressä. Välillä on hyvä keventää ja saada omaan reseptivalikoimaan vaihtelua leipomuksista, jotka houkuttelevat maullaan ja hemmottelevat samalla keveydellään.
Keventämisen ei tarvitse olla ainaista porkkanan ja sellerin syömistä ja niinpä etsimme nyt parhaita reseptivinkkejä, joiden avulla herkuttelu onnistuu kevyemmin. Kolme reseptiä palkitaan puolen vuoden tilauksella (8 numeroa) Kauneus & Terveys-lehteä.
Voit osallistua tempaukseen julkaisemalla reseptin omassa leipomossasi. Tässä vielä tarkemmat ohjeet:
*Vinks* Eikö sinulla ole vielä leipomoa? Tutustu ohjeeseen, joka neuvoo oman leipomon perustamisessa!
Hyvää alkanutta vuotta!
Kinuskikissa
Erikokoisten kakkujen riittävyys
Vinkkejä erityisruokavalioihin
Chocolate Chip Cookies
5658 tähteä
Maailman paras mutakakku
2826 tähteä
Mokkapalat
2566 tähteä
Brookies
1819 tähteä
Britakakku
1527 tähteä
Loisto tempaus! 🙂 Kevytresepteille olisi todella käyttöä, varsinkin tässä kohtaa vuotta. Jospa pystyis sitten tempaisemaan painoaan vähän kevyempään suuntaan.